CHŁOPAK Z WARSZAWY

Powstanie warszawskie oczami szesnastoletniego żołnierza

książka

Wydawnictwo REBIS
Oprawa miękka
 • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

  Niezwykle ciekawy obraz Polski tuż przed wybuchem wojny i w czasie jej trwania oczami nastolatka.
  W związku z przypadającą w 2014 roku okrągłą 70. rocznicą Powstania Warszawskiego ukazują się bezcenne wspomnienia uczestnika tych wydarzeń, Andrzeja Borowca.
  Jesienią 1944 Andrzej Borowiec, w dwóch lewych butach i lamowanym aksamitem smokingu, kulejąc, wmaszerował do niemieckiego obozu jenieckiego. Trzy tygodnie wcześniej został dwukrotnie ranny. W obozie opatrzył go wzięty do niewoli brytyjski lekarz.
  Andrzej, który właśnie skończył szesnaście lat, ocalał z Powstania Warszawskiego. Ubrany jak wielu powstańców w zdobyczną "panterkę" SS, przez dwa miesiące brał udział w krwawych walkach ulicznych w stolicy Polski. Walczył w Batalionie "Zośka", przeżył koszmar kanałów.
  Wspomnienia Andrzeja Borowca nie ograniczają się wyłącznie do okresu Powstania Warszawskiego. Urodzony w 1928 roku, syn pułkownika Wojska Polskiego opisuje barwne dzieciństwo w latach trzydziestych, pierwsze dni wojny w oblężonym Lwowie, wstąpienie w szeregi konspiracji, udział w powstaniu i wreszcie krótki powojenny epizod tajnego emisariusza.
  Dzięki tej niezwykłej relacji możemy wraz z Autorem przeżyć historię, poznać smak zwycięstw i gorycz klęski.
 "Chłopak z Warszawy" to niezrównana opowieść o przetrwaniu i oporze podczas jednego z najbardziej wstrząsających wydarzeń drugiej wojny światowej, przywołana przez człowieka należącego do nielicznej już grupy żyjących weteranów heroicznego polskiego lata. Andrzej Borowiec dedykuje swoją książkę wszystkim chłopakom z Warszawy - "szczególnie tym, którym nie dane było dorosnąć".


Andrzej Borowiec, pseudonim "Zych". Jako niespełna szesnastolatek był łącznikiem kanałowym ze Śródmieścia na Starówkę, walczył w zgrupowaniu "Radosław" m.in. na Czerniakowie. Po ewakuacji na Mokotów został dwukrotnie ranny w ciągu jednego dnia, dostał się do niemieckiej niewoli i był więziony w stalagu XI A Altengrabow. Po zakończeniu wojny zdecydował się przejść szkolenie dywersyjne i wraz z dwoma innymi AK-owcami wrócił do kraju, by włączyć się do konspiracji - co szybko okazało się śmiertelnie niebezpieczne. Dwaj towarzysze szybko zrejterowali, Autor zaś tylko dzięki szczęściu nie wpadł w łapy ubecji. Po wyzwoleniu służył w II Korpusie generała Andersa we Włoszech, w Wielkiej Brytanii zdał maturę. Ukończył Columbia University, był długoletnim dziennikarzem m.in. Associated Press (Nowy Jork, Paryż, Algier, Afryka Zachodnia, Genewa, Wietnam), Washington Star (Afryka, Bliski Wschód, Europa, Wietnam). Autor kilku książek, w tym "Destroy Warsaw! Hitler's Punishment", "Stalin's Revenge" (Praeger, 2001).


Tytuł oryginału: Warsaw Boy
Tłumaczenie: Jacek Środa, Klaudia Stefaniak
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: REBIS
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 29.07.2014

RECENZJE - książki - CHŁOPAK Z WARSZAWY, Powstanie warszawskie oczami szesnastoletniego żołnierza

4.3/5 ( 10 ocen )
 • 5
  8
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  1
 • 1
  1

Michał

ilość recenzji:1

brak oceny 8-01-2015 14:06

Taka książka powinna pojawić się na rynku już dawno. Jest kapitalna! W zestawieniu z pozycjami, które traktują Powstanie Warszawskie jak wydarzenie stricte polityczno-historyczne, ta książka przedstawia je zupełnie inaczej. W końcu ktoś przedstawił całą tę historię - powody, przebieg i skutki z perspektywy zwykłego człowieka. Co więcej - przedstawił ją z własnej perspektywy jako uczestnik Powstania. Książka wyraźnie zaznacza powody, dla których wydarzenia w 1944 miały miejsce. Pokazuje fakty, które zupełnie oderwane są od decyzji podejmowanych na szczycie. Książka jest jasnym dowodem na to, że uczestnicy Powstania chcieli choć przez chwilę poczuć wolność, a ta potrzeba była tak silna, że podjęli się tego ułańskiego zrywu. Książka mocna, konkretna, bardzo rzeczowa, a przede wszystkim nad wyraz ludzka. POLECAM!