Cud grudniowej nocy

książka

Wydawnictwo Pascal
Oprawa miękka
 • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Dwa pokolenia. Pięć kobiet. Jedna noc, która może wszystko zmienić.

Magdalena nienawidzi świąt i próbuje uciec w pracę przed bolesnymi wspomnieniami. Teresa marzy tylko o jednym - by na chwilę przestać się martwić wszystkimi dookoła i móc zająć się sobą. Kamila musi poradzić sobie z nową rolą - partnerki i przyszłej matki. Kinga prowadzi szczęśliwe życie, które idealne okazuje się tylko na Instagramie. Maria pragnie tylko jednego - zgromadzić znów całą rodzinę przy wigilijnym stole.

Czy grudniowa noc sprawi, że stanie się cud?
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Pascal
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 29.10.2018

RECENZJE - książki - Cud grudniowej nocy

4.5/5 ( 16 ocen )
 • 5
  13
 • 4
  0
 • 3
  1
 • 2
  2
 • 1
  0

PrzeCzytajka

ilość recenzji:148

brak oceny 5-02-2019 15:09

?Cud grudniowej nocy? Magdaleny Majcher to cudeńko, na które czekałam od pierwszych chwil kiedy wiadomo już było, kiedy nastąpi premiera.
Muszę przyznać, bez ogródek, że od dawna zaczytuję się w powieściach autorki i jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. A trzeba nadmienić, że z każdą kolejną książką skutecznie podnosi sobie poprzeczkę, a co za tym idzie podnosi moje oczekiwania.
Jaka jest Magdalena Majcher w świątecznym wydaniu?

Dwa pokolenia
Pięć kobiet
Jedna noc, która może odmienić ich życie

Magdalena nienawidzi świąt i ucieka w pracę przed bolesnymi wspomnieniami. Teresa marzy, by na chwilę przestać się martwić wszystkimi dookoła i móc zająć się sobą. Kamila musi poradzić sobie z nową rolą ? partnerki i przyszłej matki. Kinga prowadzi życie, które idealne okazuje się tylko na Instagramie. Maria pragnie jednego ? zgromadzić znów całą rodzinę przy wigilijnym stole.

Czy grudniowa noc sprawi, że stanie się cud?

?Cud grudniowej nocy? zachwycił mnie nie tylko przecudną okładką, która urzeka od pierwszego wejrzenia.
Należy dodać jeszcze, że ogromnie spodobał mi się podział fabuły na dni od 1 grudnia do 24 grudnia. Ten ciekawy zabieg sprawia, że powieść może być fantastycznym kalendarzem adwentowym dla najprawdziwszego mola książkowego.
(Pod warunkiem, że da radę panować nad sobą).?Cud grudniowej nocy? to historia pięciu kobiet ? Teresy i Marii, które są siostrami oraz ich córek Kamili i Kingi (Teresa) a także Magdaleny (Maria).
Łączące je więzy krwi bynajmniej nie sprawiają, że nie ma między nimi spięć i rozbieżności.

Teresa - całym sercem marzy o Wigilii tylko we dwoje,którą mogłaby spędzić jedynie z mężem. Jest zmęczona codziennością, sprzątaniem, gotowaniem, ciągłą bieganiną, zajmowaniem się wszystkim i wszystkimi dookoła.
Czy uda jej pierwszy raz w życiu poczuć magię świąt? Czy spotka się ze zrozumieniem i akceptacją rodziny?

Jej córki to dwie dorosłe już kobiety i jak to w życiu bywa każda z nich boryka się z innymi problemami. Kamila, córka z pierwszego małżeństwa, w momencie kiedy ją poznajemy dowiaduje się o swej ciąży. Czy poradzi sobie z taką ogromną zmianą w swoim życiu? Czy dojdzie do kompromisu ze swoimi emocjami? Czy poczucie odtrącenia i ?bycia gorszym? jakie drzemią w jej duszy pozwolą jej rozwinąć skrzydła?

Z kolei jej siostra Kinga to pani Perfekcyjna. Wszystko chce robić sama, bo wszystko wie najlepiej. Wiecznie zapracowana, po pracy zabiegana, w domu raczej mieszka aniżeli żyje. Uwielbia życie w mediach społecznościowych i z wielką starannością pokazuje swoją idealną rodzinę na Instagramie. Zdobywanie nowych ?lajków? dodaje jej poczucia wartości i napełnia ją spełnieniem.
"Pozory. Kochała pławić się w ich blasku.
To nic, że całymi dniami przebywali poza domem, a w mieszkaniu tylko sypiali. Nieważne, że większość mebli - wszystkie łóżka, kanapy, fotele - przykrywała na co dzień kocami, żeby się nie brudziły.
Najważniejsze, żeby inni myśleli, że jest idealna i
ma perfekcyjnie wysprzątany dom."


Czy Kinga poradzi sobie w sytuacji, w której postawi ją życie? Czy jej perfekcyjna rodzina i małżeństwo nie okażą się jedynie ?szklanymi domami? stawianymi na kruchych fundamentach mediów?

Maria ? w przeciwieństwie do swej siostry marzy o spędzeniu wigilii z całą rodziną, o gwarze przy świątecznym stole, o zapachu potraw, o hałasie, rozgardiaszu i wspólnym kolędowaniu. Niestety w jej przypadku nie jest to proste zadanie?
Czy Marii uda się osiągnąć zamierzenia? Do czego jest w stanie posunąć się człowiek wiedziony miłością i przemożnym uczuciem tęsknoty za najbliższymi?

Jej córka ? Magdalena ? od trzech lat nienawidzi świąt Bożego Narodzenia, unika wszystkiego co jest związane z tym okresem, zapracowuje się w tym okresie byle tylko przetrwać ten specyficzny czas. Dlaczego Magda tak bardzo nie lubi świąt? Czy jej postawa nie zagrozi jej małżeństwu? Czy uda jej się na nowo otworzyć na miłość i na życie?

Wszystko to oraz wiele wiele więcej znajdziecie w powieści ?Cud grudniowej nocy?. Więcej Wam zdradzić nie mogę, ale mam nadzieję, że odpowiednio zaszczepiłam w Was ciekawość wobec wielobarwnego wnętrza tej powieści?
Jedno Wam powiem ? Magdalena Majcher ? po raz kolejny zachwyciła mnie swoim stylem. Cieszę, się, że mimo podjęcia klimatu świąt w powieści nie przerzuciła się na zmianę stylu pisania.
Jeśli zatem spodziewacie się piernikowej, słodkiej powiastki to od razu lojalnie uprzedzam, nie będzie ociekania lukrem.
Autorka obdarzyła swoich bohaterów różnymi charakterami, problemami mniejszymi i większymi, a nawet wielkimi. Dzięki temu mamy okazję poznać wielowymiarowe relacje pomiędzy nimi. Jest zatem życiowo i prawdziwie ? jak w każdej rodzinie.
Czy bohaterom uda się osiągnąć to, o czym marzą?
Czy grudniowa noc przyniesie ze sobą cud?

?Cud grudniowej nocy? to również delikatny manifest autorki, jak składa ona wobec życia w sieci.
Nie dajmy się zwariować! Nie wszystko to, co oglądamy na profilach naszych znajomych to prawda.
Zanim popadniemy więc w kompleksy z powodu naszej nie perfekcyjności i banalności ? zadajmy sobie pytanie czy zdjęcia, które oglądamy u innych są faktycznym odbiciem stanu ich życia.
A przede wszystkim ? nie wpadajmy sami w obłędną pułapkę życia na pokaz.

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję

Izabela W

ilość recenzji:1059

brak oceny 2-12-2018 15:12

Magdalena nienawidzi świąt i ucieka w pracę przed bolesnymi wspomnieniami. Teresa marzy, by na chwilę przestać się martwić wszystkimi dookoła i móc zająć się sobą. Kamila musi poradzić sobie z nową rolą ? partnerki i przyszłej matki. Kinga prowadzi życie, które idealne okazuje się tylko na Instagramie. Maria pragnie jednego ? zgromadzić znów całą rodzinę przy wigilijnym stole. Czy grudniowa noc sprawi, że stanie się cud?

"Z rozsypanych elementów udało się posklejać układankę, ale ślady kleju na łączeniach wciąż brutalnie przypominamy o tym, jak niewiele potrzeba, aby zburzyć uporządkowane życie kilkorga ludzi."

"Cud grudniowej nocy" to powieść inna niż wszystkie poprzednie książki Magdaleny Majcher. To dość nietypowa opowieść świąteczna. Przeczytajcie, a sami przekonacie się dlaczego.

Uważam że autorce zadziwiająco dobrze udało się połączyć klimat świąt z trudnymi tematami. Nie znajdziecie tu żadnego przesłodzenia czy sielankowatości. Tu brokat skrzy się tylko na okładce, a treść nie ma nic wspólnego z cukierkowatością. Tu spotkacie prawdziwe życie z wszelkimi jego odcieniami. Jest ból, łzy, samotność, obojętność, ale i marzenie o szczęściu. To wszystko jest bardzo prawdziwe i mogłoby być i naszym udziałem.

"Nauczyła się samotności, udomowiła ją. Podejrzewała, że oswojenie mężczyzny może być o wiele trudniejsze."

Poznajemy historie pięciu kobiet. Historie, które w żadnym razie nie są banalne. Bohaterowie okazali się być różnorodni, wyraziści, każdy z czymś się mierzy i walczy. Bohaterki przychodzą wielką przemianę, ustalają nowe priorytety życiowe. Łatwo nie będzie, ale kto powiedział że musi być?

"Świat się zmienia, ale jedno pozostaje niezmienne: to wewnętrzne ciepło kobiety sprawia, że dom kojarzy się z rodzinną atmosferą, czułością i łagodnością."

Zapewne każdy z nas coś lub kogoś stracił. Ta książka ma nam dać odrobinę nadziei na to, że jeszcze możemy być szczęśliwi, że wszystko jest możliwe. Wystarczy, że damy sobie szansę, że zawalczymy o to, na czym nam najbardziej zależy. Podobało mi się to, że autorka zachowała pewien rodzaj wyczucia, wrażliwości, subtelności opisując przykładowo np. ból po stracie dziecka.

"Miłość trwa dłużej niż życie osoby, którą kochamy."

Przeczytawszy powyższe zdanie zatrzymałam się na dłużej, by móc przemyśleć pewne rzeczy i własne doświadczenia. Magdo dziękuję, to było mi bardzo potrzebne.

Podczas lektury czekają na Was nieoczekiwane zwroty akcji. Osobiście nawet nie spodziewałam się, że w powieści świątecznej otrzymam taki ogrom emocji, uczuć, przeżyć, wzruszeń i refleksji. Z całą pewnością ta historia zostanie ze mną na dłużej.

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o przepięknym wydaniu książki. Zintegrowana okładka z tłoczeniami, brokatem, lakierem 3d sprawia, że nie tylko zachwyca treść, ale i sama oprawa zawartej w środku historii.

"Cud grudniowej nocy" to chwila magii ubrana w niezapomniane emocje. To mądra, wzruszająca opowieść świąteczna, która przypomina nam o tym, co w świętach jest najważniejsze. To książka pokazująca jak ważna jest rodzina i jej wsparcie. Schowajcie telefony, aparaty, wszystkie te nowoczesne gadżety, zapomnijcie o tym, by jak najlepiej wypaść na zdjęciach i się nimi chwalić wśród wirtualnych znajomych. Skupmy się na osobach nas otaczających, rozmowie, uśmiechu. Mam nadzieję, że ta lektura coś w nas zmieni. Ze mną z pewnością zostanie na dłużej.

red_sonia

ilość recenzji:161

brak oceny 20-11-2018 09:56

Przy powieściach Magdaleny Majcher aura na zewnątrz nie ma większego znaczenia, ponieważ przy czytaniu i tak zapomina się o całym świecie, dlatego, choć do świąt Bożego Narodzenia jeszcze miesiąc, to ?Cud grudniowej nocy? wybrałam na pierwszą świąteczną książkę. :)

Jaki jest "Cud grudniowej nocy"? Emocjonalny i bardzo w stylu Magdaleny Majcher, bo nie znajdziecie w nim słodkiej historii w otoczeniu białego puchu. Autorka porusza trudne, życiowe tematy, co jest jej znakiem rozpoznawczym, jednak z każdej sytuacji daje jakieś wyjście, każdy z bohaterów ma wybór, czy dokona tego słusznego?

Powieść jest o dwóch pokoleniach kobiet, matek i córek, każda z innym bagażem doświadczeń. Teresa po latach spędzonych na zaspokajaniu potrzeb innych, wreszcie chce zrobić coś dla siebie i Wigilię spędzić jedynie z mężem przy skromnej kolacji. Maria nie wyobraża sobie świąt bez rodziny, jednak od trzech lat nie zasiada do wigilijnego stołu ze wszystkimi jej członkami. Magdalena, córka Marii nienawidzi świąt, rok rocznie spędza je w pracy, by uciec od bólu po śmierci córeczki. Kamila musi odnaleźć się w nowej dla siebie rzeczywistości ? zostanie matką, a do jej mieszkania wprowadza się partner Tomek. Kinga ma cudowne życie, którym chętnie dzieli się na instagramie, jednak przefiltrowana rzeczywistość znacznie odbiega od codzienności.

Magdalena Majcher po raz kolejny poruszyła we mnie wrażliwą strunę, skłoniła do zastanowienia się nad własnym stosunkiem do świąt, do rodziny, do naszych relacji. Właśnie opisane w ?Cudzie grudniowej nocy? relacje między poszczególnymi kobietami są bardzo mocną stroną powieści. Nie tylko w stosunku matka ? córka, ale i między rodzeństwem czy kuzynostwem. Nie zawsze towarzyszą im tylko pozytywne i ciepłe uczucia, pojawia się zazdrość, odrzucenie, niezrozumienie. Jak w życiu jak w każdej rodzinie.

Autorka zwróciła również uwagę czytelnika na przeżywanie żałoby po stracie dziecka. Pokazuje, że stratę przeżywa nie tylko matka, ale i ojciec, któremu społecznie została przypisana rola oparcia dla zrozpaczonej żony, dziadkowie czy ciocie. Strach przed poruszaniem tematu dzieci czy ciąży przy rodzicach zmarłego dziecka. Czy słusznie? Przekonacie się sami, czytając powieść, ponieważ autorka realistycznie oddała te trudne uczucia.

Serdecznie polecam ?Cud grudniowej nocy?, który nie jest słodką jak lukier z pierników powieścią, ale piękną i dająca nadzieję, że na zmiany nigdy nie jest za późno.