Kod Leonarda da Vinci

książka

Wydawnictwo Albatros
Oprawa miękka
 • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W Luwrze zostaje popełnione morderstwo. Jego ofiarą jest kustosz. Zwłoki zostają znalezione w pozycji przypominającej sławny rysunek witruwiański, na którym renesansowy artysta przedstawił idealne proporcje ludzkiego ciała. W zbrodnię zamieszany jest - według policji - profesor z Harvardu, znawca symboliki religijnej. Sprawy komplikują się, gdyż umierający kustosz pozostawił szereg zagadek, które mają pomóc wskazać winnych tej zbrodni i trzech innych popełnionych tej nocy na wpływowych mieszkańcach Paryża. Ale mają też doprowadzić do czegoś znacznie bardziej istotnego.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Albatros
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 29.06.2009

RECENZJE - książki - Kod Leonarda da Vinci

5/5 ( 6 ocen )
 • 5
  6
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

rapsodia6

ilość recenzji:3

brak oceny 29-05-2011 13:16

Kod Leonarda da Vinci to tytuł budzący wiele kontrowersji. Obrazoburczy, wyklęty przez Kościół, stał się najsłynniejszą powieścią XXI wieku. Jego autor, Dan Brown, uchodzący za najinteligentniejszego współczesnego twórcę thrillerów, stawia pod znakiem zapytania wszystkie fundamenty religii chrześcijańskiej, obwiniając Kościół za ukrywanie prawdy o życiu Jezusa Chrystusa.
Bohaterem Kodu jest Robert Langdon, historyk i badacz symboli, tropiący tajemne stowarzyszenia i ich sekrety. Zostaje zamieszany w śmierć kustosza Luwru, będącego jak się potem okazuje, członkiem Zakonu Syjonu. Wezwany przez policję Langdon odkrywa na miejscu zbrodni szereg tajemniczych śladów, niezwykle połączonych z dziełami Leonarda da Vinci. Rozwiązanie mrocznej łamigłówki doprowadzi do miejsca ukrycia Świętego Graala- najbardziej skrywanej zagadki ludzkości.
Brown ma niesamowitą zdolność do konstruowania skomplikowanych intryg, wykorzystywania znaczenia kodów i symboliki obrazów, jednocześnie przedstawiając je w sposób jasny, zrozumiały dla czytelnika. Również szybkie tempo akcji dopracowane jest tak, aby nie pogubić się w napływie informacji, a zarazem wczuć w klimat powieści. Pomimo małej ilości bohaterów i wątków, książka ocieka wręcz treścią i zagadkami, przez co trudno jest oderwać się od lektury choćby na moment. Niezwykłe wrażenie wywołuje analiza obrazów Leonarda da Vinci, rzekomo będącego członkiem Zakonu Syjonu. Spoglądając na Ostatnią Wieczerzę nie zauważamy niczego dziwnego, żadnych znaków i ukrytych symboli. Zmienia się to jednak po lekturze Kodu, sprawia on, że nigdy nie spojrzymy już na to dzieło tak samo.
Autor umiejętnie łączy teorie spiskowe i domysły z faktami, sprawiając, że jego dzieło wydaje się bardziej autentyczne. Samo wprowadzenie: „Wszystkie opisy dzieł sztuki, obiektów architektonicznych, dokumentów oraz tajnych rytuałów zamieszczone w tej powieści odpowiadają rzeczywistości” wręcz nakazuje sądzić, że treść książki jest prawdą. Należy mi jednak przypomnieć, że istnienie Zakonu Syjonu, odgrywającego kluczowe znaczenie w toku powieści, nie jest potwierdzone historycznie… Podobnie z ilością kawałków szkła, z którego zbudowana jest Piramida Luwru. Według Browna jest to 666 elementów, w rzeczywistości- 673. Jak więc widać, pomimo odwołań do rzeczywistości, jest to fikcja literacka, która nie powinna być podstawą do zrywania z religią. Owszem, historia w niej przedstawiona zmusza do zastanowienia nad chrześcijaństwem, należy jednak pamiętać, że jest to powieść, nie dokument historyczny.
Podsumowując, Kod Leonarda da Vinci to książka niezwykła, jedna z tych którą chce się przeczytać jak najszybciej, odkryć wszystkie jej tajemnice i razem z bohaterami rozwiązywać skomplikowane zagadki. Smakowity kąsek dla miłośników teorii spiskowych, ale również dla tych, którzy mają ochotę na dawkę inteligentnego, mrocznego thrillera z intrygą w roli głównej.

ProjectNemesis

ilość recenzji:1

brak oceny 9-05-2012 22:25

Kiedy sięgnęłam po tą książkę nie spodziewałam się iż stanie się ona początkiem mojej przygody kryminalnej z Danem Brownem w połączeniu z mistycznymi ugrupowaniami. Książka jest fantastycznie zaplanowana, a na każda intrygę składają się spujne części. Całość fabuły wzbogacają fakty i tajemnice których rąbek uchyla nam Autor. Świetna, wciągająca lektura. Polecam wszystkim czytelnikom jak i miłośnikom człowieka renesansu jakim był Leonarda Da Vinci.

Natalia0207

ilość recenzji:7

brak oceny 4-05-2011 20:46

"Kod Leonarda da Vinci" opowiada nam o sieci subtelnych intryg rozciągających się do czasów powstania chrześcijaństwa do teraźniejszości. Mimo, iż zalicza się do książek opisujących fikcje, rzadko który czytelnik rozróżnia rzeczy autentyczne od nierealnych. Fascynująca opowieść o historii i kodach jest doskonale doprawiona gamą wszelakich uczuć. Akcja płynie w niej wartkim nurtem, co sprawia, że pomimo objętości tej książki, czyta się ją jednym tchem. Myślę, iż jest warta przeczytania i powinna zadowolić nawet najwybredniejszego czytelnika. Polecam

Sandra

ilość recenzji:4

brak oceny 31-08-2010 17:32

Kod Leonarda Da Vinci to książka autorstwa Dana Browna. Główny bohater Robert Langdon jest profesorem Harvardu. W tej książce musi zmierzyć się z prawdziwym kodem Leonarda da Vinci. Jego spryt i odwaga a także piękna kobieta przy boku która pomaga rozwiązać mu ta zagadkę dopingują Langona do dalszych działań. Pełna zagadek tajemnic i do końca trzymająca w napięciu zadowoli nawet najbardziej wybrednego czytelnika.

gczachor

ilość recenzji:4

brak oceny 25-03-2007 17:35

Książka ta doskonale miesza fikcje z prawdą. Mnie osobiście najbardziej przyciąga Sylas, który w tym wypadku nie jest bohaterem ani pozytywnym ani negatywnym. W całej książce akcja bardzo szybko się toczy co sprawia, że lepiej się ją czyta. Choć może przerażać swoją obszernością warto ją przeczytać, nie zważając na zabronienie jej przez Kościół. Nie można też przejmować sie, że pomiesza ona nam fakty, które wydarzyły się niegdyś. Ona tak jak i inne książki rozwija naszą wyobraźnie. Koniecznie przeczytać!!!