Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

KRÓLOWIE PRZEKLĘCI. TOM III (twarda)

książka

Wydawnictwo Otwarte
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W trzecim tomie znajdziesz powieści: `Lew i lilie` oraz `Kiedy król gubi swój kraj`.

"W `Królach przeklętych` jest wszystko. Królowie z żelaza, zamordowane królowe, bitwy i zdrady, kłamstwa i żądze, oszustwa, rywalizacja rodów, klątwa templariuszy, podmieniane niemowlęta, wilczyce, grzech i miecze, wielka dynastia skazana na upadek... A to wszystko (no, prawie wszystko) zaczerpnięte żywcem z kart historii. I wierzcie mi: rody Starków i Lannisterów nie mogą się nawet równać z Kapetyngami i Plantagenetami.

Bez względu na to, czy jesteś historycznym geekiem czy miłośnikiem fantastyki, od książek Druona nie będziesz się mógł oderwać. To prawdziwa gra o tron. Jeśli lubisz `Pieśń lodu i ognia`, pokochasz `Królów przeklętych`".

George R.R. Martin
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Otwarte
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 14.01.2016

RECENZJE - książki - KRÓLOWIE PRZEKLĘCI. TOM III

4.5/5 ( 17 ocen )
  • 5
    14
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    1

Robert Woźniak

ilość recenzji:997

brak oceny 10-03-2016 08:57

Jakiś czas temu postanowiłem wziąć się za lekturę 3 tomu cyklu Maurice Druona"Królowie Przeklęci".Cykl ten jest znany szerszemu gronu odbiorców, bo ongiś wydawano tenże cykl w 7 częściowej opowieści.Teraz dzięki Otwarte, mamy okazję zapoznać się z wydaniem 3 tomowym, a dodatkowo, jest to wydanie genialne.Przepiękne okładki i twarda oprawa, sprzyjają tylko chęci sięgnięcia.Rekomendacja samego Martina na okładce, może zniechęcić niektórych czytelników do wzięcia do ręki tej pozycji, jednak niepotrzebnie.Książka i bez takich dywagacji broni się sama.Martin może i pisze na temat, ale co za dużo to niezdrowo. A wracając do samej książki, tom 3 zawiera w sobie dwie powieści."Lew i lilie", opowiada o losach Roberta d?Artois, który wchodzi w szranki z potężną Beatrycze i ten wątek jest najciekawszy. Z drugiej strony mamy Edwarda III, który teraz samodzielnie rządzi i stara się wszelkimi sposobami doprowadzić do tego aby tron francuski był jego. Druga powieść, pod znamiennym tytułem"Kiedy król gubi kraj", jest najsłabszą częścią całego cyklu.Nie tylko ja to zauważyłem, ale monologi kardynała w ogóle nie przypadły mi do gustu.Wszechwiedzący narrator, który niczym Bóg odbierał życie i rozdawał władzę, we wcześniejszych tomach, był znacznie ciekawszym rozwiązaniem.Cały cykl można by okrasić jeszcze jednym podtytułem"Jakim królem nie być". Podsumowując, Druon jest doskonałym gawędziarzem, a jego opowieści o czasach, gdy królowie mieli władze absolutną, a zdrady, morderstwa, czy też bitwy były na porządku dziennym są po prostu genialne.Każde słowo jest na swoim miejscu, fakty przeplatają się tu z założeniami pisarza, jak niektóre wydarzenia mogłyby wyglądać, ale to absolutnie w niczym nie przeszkadza.Polecam nieustająco.

Hrosskar

ilość recenzji:1

brak oceny 11-02-2016 18:20

Moja przygoda z Królami Przeklętymi dobiega już niestety końca. Była to zaiste bardzo ciekawe doświadczenie - wszak wszystko co dobre, szybko się kończy!. W ostatnim, trzecim zbiorczym wydaniu znajdziemy dwie powieści: Lew i lilie oraz Kiedy król gubi swój kraj. Choć minęło już troszkę czasu od mojej lektury pierwszych dwóch tomów, to wciąż nie mogę przestać się dziwić, dlaczego tak późno odkryłem książki Maurice Druona! Jest to niewątpliwie autor, który potrafi zachęcić do czytania i poznawania historii.

Po licznych i nagłych zgonach królów na Francję spada klątwa miernych i nieudolnych rządów. Tym razem na kartach książki ujrzymy losy trzech królów - Karola IV zwanego Pięknym(schyłek panowania), Filipa VI Walezjusza oraz Jana II zwanego Dobrym. Są oni kiepskimi władcami, których mocno przerasta sytuacja i wielu przypadkach zwyczajnie sobie nie radzą. Nie bez powodu siódma część nosi tytuł Kiedy król gubi swój kraj. Druon przedstawił tam bardzo bolesny i tragiczny upadek Francji, która jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej była potęgą militarną, kulturowa i każdy musiał liczyć się z jej zdaniem.

Druon również i tym razem doskonale przedstawia czytelnikowi kolejne wydarzenia z życia królów, dworu, czy sytuacji społeczno-gospodarczej. Nie sposób poczuć się, jakbyśmy obserwowali te wydarzenia na żywo, tuż obok bohaterów. W książce zaobserwujemy kolejne przyczyny upadku Francji, ale również poznamy przyczyny jak i pierwsze dziesięciolecia wojny stuletniej, czy epidemię czarnej śmierci (dżumy). To wszystko powoduje, że książki Druona to nie tylko pięknie i przystępnie opowiedziana lekcja z historii Francji, ale również skarbnica wiedzy o tamtych czasach - z jakimi problemami borykali się zwyczajni ludzie, jak żyli, jakie mieli marzenia i plany.

Niestety, nie wszystkie elementy książki przypadły mi tym razem do gustu. Przede wszystkim siódma część została napisana w narracji pierwszoosobowej, prowadzonej przez kardynała de Perigold, a nie jak poprzednie część części w trzecioosobowej, przez bezimiennego i wszechwiedzącego narratora. Taka relacja na dłuższą metę jest nużąca - spadła dynamika wydarzeń, dialogi są bardzo rzadko, w większości jest to monolog kardynała. Taka narracja może wynikać z faktu, że okres historii jaki obejmuje siódma część jest naszpikowany wydarzeniami, buntami, potyczkami jak również sprawami gospodarczymi. Nie sposób zarzucić nic opowieści kardynała, która jest rzeczowa i zgrabnie przedstawiona. Jednakże czytanie ponad 300 stron w formie monologu, może znużyć nawet najbardziej wytrwałych...


Także i tym razem zabrakło mi mapy Francji i terenów wokół niej. W tej części jest ona wręcz niezbędna, by uzmysłowić sobie o jakie tereny toczą się walki, spory a gdzie występuje bunt. Bez tego trudno rozeznać się dobrze w sytuacji, w jakiej znajduje się król Francji. Dla Francuza czytającego książki Druona mapa jest zapewne zbędna, natomiast dla Polaka jest moim zdaniem niezbędna. Dlatego szkoda, że wydawnictwo nie pomyślało o takim dodatku. Skoro już jestem przy tym czego mi zabrakło, to wymienię jeszcze jeden element - nie ma tutaj żadnego rodzaju posłowia, czy opracowania na temat Królów Przeklętych. Nie chodzi mi tutaj o kilkanaście stron suchych faktów, a raczej o zwięzłe i rzeczowe podsumowanie panowania każdego z królów z książek Druona. Także kilka słów jak dalej panująca dynastia rządziła Francją i co się z nią stało. To pozwoliłoby lepiej zrozumieć ten okres historii, utrwalić pewną wiedzę nabytą z książek i być może zainteresować nieco bardziej historią nowe pokolenie. Nie jest to rzecz niezbędna, ale z takim opracowaniem książka by wiele zyskała.

Królowie przeklęci to bardzo dobre książki historyczne, przybliżające czytelnikowi interesujący okres w dziejach Francji, jakim jest panowanie Króla Filipa IV Pięknego, zwanego też Królem z Żelaza oraz jego licznych następców. W ostatnim tomie Druon przedstawia powolny i druzgocący upadek Francji, rządzonej przez nieudolnych i słabych władców. Przekleństwo Jakuba de Molaya, wielkiego mistrza templariuszy wciąż wisi nad Francją i nie zamierza jej wcale tak szybko opuścić... Druon niewątpliwie posiadał niezwykły talent to snucia ciekawych opowieści. Polecam cały cykl Królowie przeklęci, jeśli jeszcze go nie znacie!

Asia

ilość recenzji:1

brak oceny 9-02-2016 21:06

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Bardzo dobrze napisana powieść historyczna, wciągająca, ciekawa, klimatyczna, godna polecenia nawet bardzo wymagającym miłośnikom tematyki. Ostatni tom - kiedy król gubi swój kraj - może najmniej fascynujący z uwagi na inny sposób narracji, ale przez ciekawość i jego szbko się czyta. Polecam.