Saladyn i krucjaty

książka

Wydawnictwo Replika
Oprawa miękka
 • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

  Sallah ad-Din - Prawy w Wierze - Saladyn.
  Prawdziwe oblicze założyciela dynastii Ajjubidów.
  Bliski Wschód i czasy wyprawy krzyżowych oczami obu wojujących stron.
Spisana z wykorzystaniem źródeł łacińskich i arabskich niezwykła historia człowieka, który wyrósł na najpotężniejszego władcę świata islamu - imperium rozciągającego się od Sudanu po Syrię, od Jemenu przez Półwysep Arabski i północny Irak do wschodniej Turcji. Ten "syn rodziców, którzy nie należeli do szlachty, ale nie mieli też korzeni plebejskich, pośledniego urodzenia", jako władca obdarzony w równej mierze talentem, jak i szczęściem, stał się legendą.
  Wojownik i polityk, zwycięzca spod Hattin i zdobywca Jerozolimy, postrach krzyżowców i bohater muzułmanów - tak powszechnie kojarzy się imię Saladyna. Tymczasem sułtan - postać niezwykle barwna i fascynująca - wyrasta dalece poza ten stereotyp. Dla samych muzułmanów, przy wszystkich zasługach i osiągnięciach, pozostaje bohaterem, choć nie bez skazy.

 `To pierwsza oryginalna, polska praca na temat tej postaci. Saladyn to ważny element barwnej mozaiki, jaką stanowią nie tylko historia Bliskiego Wschodu czy historia krucjat, ale także dzieje stosunków świata muzułmańskiego z chrześcijańskim Zachodem. Autor, co jest niezwykle cenne, sięgnął po teksty źródłowe spisane przez ludzi blisko związanych z samym Saladynem. Dzięki temu poznajemy nie tylko historie z pól bitewnych, ale także rozmaite, mało znane momenty z życia wojownika. Jest w tej książce Saladyn nie tylko Wielkim Bohaterem Arabów, Muzułmanów i Kurdów, ale także zwykłym człowiekiem z jego słabościami i codziennymi problemami. Naprawdę, warto ożywiać historię co jakiś czas, tak, jak to zrobił P. Solecki.`
  prof. Marek Dziekan, Katedra Islamistyki i Arabistyki, Uniwersytet Warszawski

 `Opisanie i zanalizowanie bogatego życia, osobowości i wyjątkowo aktywnej działalności Saladyna, z uwzględnieniem skomplikowanego tła, jakim była epoka krucjat, stanowi przedsięwzięcie ze wszech miar tytaniczne. Przed ponad stu laty zmierzył się z nim brytyjski pisarz i historyk Stanley Lane-Poole. Od tego czasu badania historyczne na rzeczony temat uległy rozwinięciu i znacznemu wzbogaceniu. I właśnie to nowe spojrzenie znajduje pełne odbicie w książce Saladyn i krucjaty. Efektem jest nie tylko błyskotliwe ujęcie tematu, ale przede wszystkim oparcie go na solidnej podstawie źródłowej, zawierającej rzadko wykorzystywane w naukowym pisarstwie Zachodu źródła arabskie.`
  dr hab. prof. nadzw. Marek Olędzki, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, Uniwersytet Łódzki
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Replika
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 01.08.2014

RECENZJE - książki - Saladyn i krucjaty

4.5/5 ( 6 ocen )
 • 5
  4
 • 4
  1
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  0

Isadora

ilość recenzji:224

brak oceny 9-09-2011 00:55

Historia średniowiecznych krucjat do dziś rozpala masową wyobraźnię oraz wywołuje spory i emocje wśród historyków na całym świecie. Romantyczne wizje sir Waltera Scotta, a za nim innych pisarzy oraz twórców filmowych w znacznym stopniu wypaczyły prawdę historyczną utrwalając w powszechnej świadomości mocno wyidealizowany obraz epoki krucjat oraz ich bohaterów w rodzaju Ryszarda Plantageneta czy Fryderyka Barbarossy. Jednak narosłe wokół tych postaci legendy przyćmiewa fenomen sułtana Saladyna. Jego megapozytywny wizerunek jest nie tylko kwestią wpływu mediów czy literatury, lecz także większości tekstów źródłowych, które niezmiennie - czy to w przypadku kronik arabskich, czy chrześcijańskich - gloryfikują Saladyna i jego dokonania.
Był on postacią wielowymiarową, obecną zarówno w kulturze Wschodu jako ideał sprawiedliwego władcy i dzielnego wojownika, jak i Zachodu, słynącego z wszelkich cnót, głównie z mądrości, łaskawości i rycerskości. Jednak prawda historyczna mocno odbiega od popularnych wyobrażeń pokutujących w powszechnej świadomości; autor, zafascynowany postacią Saladyna postanowił dotrzeć poprzez narosłe przez stulecia warstwy legendy do autentycznego - na tyle, na ile pozwalają zachowane źródła historyczne - wizerunku sułtana, zweryfikować i odmitologizować go - nawet kosztem zerwania z powszechnym przekonaniem o nieskazitelnym charakterze Saladyna.

"Saladyn i krucjaty" to niezwykle udana, obiektywna, krytyczna i rzeczowa analiza postaci słynnego sułtana oparta na naukowych podstawach (głównie wnikliwych i logicznych interpretacjach tekstów źródłowych obejmujących materiały kronik nie tylko łacińskich, ale również arabskich) zaprezentowana w przystępny, a zarazem intrygujący sposób. Ta dogłębna, szczegółowa i wszechstronna biografia przedstawia w zupełnie nowym świetle postać Saladyna; przybliża czytelnikowi nie tylko jego imponujący życiorys i drogę do władzy, analizuje cechy charakteru, osobowość i motywacje, jakimi kierował się w polityce i na wojnie, lecz także przybliża najsłynniejsze wydarzenia z nim związane (wyprawy egipskie, bitwa pod Hattin, zdobycie Jerozolimy), a dodatkowo wyraziście i drobiazgowo nakreśla tło historyczno - polityczne, czyli dzieje krucjat oraz stosunki chrześcijańsko - muzułmańskie w tym okresie.
Autor przybliża ponadto sylwetki najsławniejszych adwersarzy Saladyna, którzy tak bardzo dali mu się we znaki: króla Jerozolimy Baldwina IV oraz jednego z przywódców III krucjaty - Ryszarda Plantageneta zwanego Lwie Serce.

Cechy te sprawiają, że niniejsza książka jest pozycją wyjątkowo wszechstronną i wielopłaszczyznową, zaskakującą kompleksowym i błyskotliwym, w pełni profesjonalnym potraktowaniem tematu oraz łatwo przyswajalnym, gawędziarskim, dynamicznym stylem. Pomimo znacznego nagromadzenia historycznych faktów z łatwością daje się wyczuć lekkość pióra, świeżość spojrzenia oraz niekłamaną pasję udzielająca się czytelnikowi i działająca na jego wyobraźnię.

"Saladyn i krucjaty" to pozycja ze wszech miar godna polecenia; dzięki błyskotliwie zweryfikowanej i bogato udokumentowanej biografii jednej z najwybitniejszych postaci swoich czasów, osadzonej w szerokim i interesująco nakreślonym kontekście historycznym mamy szansę pogłębić swoją wiedzę w zakresie tak burzliwego i dramatycznego fragmentu historii, jakim był okres wypraw krzyżowych oraz przyjrzeć się z bliska fascynującym postaciom wielkich władców, którzy swoimi czynami trwale zapisali się na kartach Historii. Z tą książką naprawdę warto wybrać się w magiczną podróż w przeszłość.
Gorąco polecam!